Približne každé tretie bábätko na Slovensku sa narodí cisárskym rezom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bábätko v inkubátore
Foto: AGEL SK.
Tento článok pre vás načítala AI.

Približne každé tretie bábätko sa na Slovensku narodí cisárskych rezom. Pôrodníci pritom apelujú na potrebu znižovania tohto čísla.

Aj keď je sekcia v súčasnosti veľmi bezpečná, stále so sebou prináša viacero rizík, dôležité je totiž uvedomiť si, že ide o pomerne veľkú brušnú operáciu.

„Na cisársky rez by mal byť vždy vážny medicínsky dôvod, pričom benefit takéhoto pôrodu musí vždy presahovať jeho riziko,“ uviedla pôrodníčka Dana Kobidová z Nemocnice Agel vo Zvolene.

Dôvody a nutnosť cisárskeho rezu

„Pôrod cisárskym rezom sa indikuje vtedy, keď nie je z rôznych príčin možné priviesť bábätko na svet prirodzenou cestou. Dôvody môžu byť rôznorodé, akútne i vopred očakávané, do hry často vstupujú rôzne ťažkosti či ochorenia matky, ale tiež zdravotný stav či poloha ešte nenarodeného dieťaťa. Medzi najčastejšie dôvody pre voľbu sekcie patria predchádzajúce pôrody sekciou, príznaky nedokysličenia plodu a nepostupujúci pôrod, najčastejšie z dôvodu nepomeru veľkosti plodu a panvy matky,“ hovorí D. Kobidová. Na rozdiel od prirodzeného pôrodu, je príprava na cisársky rez pre matku viac-menej pasívna.

Zatiaľ čo pri prirodzenom pôrode sa kladie dôraz na zvládnutie techniky dýchania, uvoľňovania, prípravu pôrodných ciest, pri cisárskom reze, pokiaľ je plánovaný, je najdôležitejšie predoperačné vyšetrenie u internistu a anestéziológa. Rodička pred sekciou absolvuje aj klystír a zavádza sa jej Folleyov katéter, samozrejmosťou sú antitrombotické pančuchy.

Vyšetrenie odoziev bábätka, tehotná žena
Foto: AGEL SK.

„Najdôležitejšia je hlavne psychická pohoda a vedomie, že maminka má predstavu o tom, čo ju v pôrodnici čaká,“ dodáva pôrodníčka.

Otcovský bonding

Zvolenská pôrodnica v uplynulom roku zaznamenala najvyšší počet pôrodov v kraji (1109), pričom 22,5 % z celkového počtu pôrodov bolo vykonaných cisárskym rezom. V roku 2023 sa nemocnici navyše podarilo prvýkrát realizovať aj otcovský bonding po cisárskom reze, kedy matku, ktorá rodila v celkovej anestézii, pri prvom kontakte kože na kožu plne nahradil otec.

„Prítomnosť otca priamo pri pôrode sekciou je ovplyvnená zvyklosťami konkrétneho pracoviska a priestorov operačnej sály, záleží aj na tom, či ide o akútny alebo plánovaný cisársky rez. V našej pôrodnici prítomnosť otecka pri sekcii aktuálne nie je možná, je to však otvorená téma, o ktorej máme ako pôrodníci do budúcna veľký záujem diskutovať,“ vysvetľuje pôrodníčka zo zvolenskej pôrodnice.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať