Vo výpovedi je v žilinskej nemocnici tretina sestier

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
|
Situácia pred vchodom do FNsP Žilina počas brífingu o mimoriadnej situácii v nemocnici SITA / Milo Fabian

AKTUALIZOVANÉ – Prípadný výpadok sestier bude nemocnica riešiť presunom pacientov na iné oddelenia, prípadne do okolitých nemocníc.

V Žilinskej fakultnej nemocnici naďalej trvá na výpovedi 185 z približne šesťsto sestier. Pracovný pomer by mali skončiť k 31. januáru, čerpať dovolenky si však začnú už skôr. „Myslím si, že to bude od budúceho týždňa, ak sa dohodnú s vedením na čerpaní dovoleniek a nadčasových hodín. Samozrejme, ohrozí to chod oddelení,“ povedala na stredajšom brífingu pred žilinskou nemocnicou predsedníčka Odborového zväzu sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) Monika Kavecká.

Podľa riaditeľa žilinskej fakultnej nemocnice Ivana Mačugu prípadný výpadok sestier bude nemocnica riešiť presunom pacientov na iné oddelenia, prípadne do okolitých nemocníc. „Ak by nastal krízový stav, vieme ho riešiť. Najväčší problém máme s oddelením anestézie. Tam by sme pacientov museli presunúť na jednotky intenzívnej starostlivosti jednotlivých oddelení alebo ich v prípade nutnosti popresúvať do okolitých nemocníc. Rokovali sme s nimi a sú veľmi ochotné nám pomôcť,“ povedal Mačuga s tým, že do úvahy prichádzajú univerzitná nemocnica v Martine, vojenská v Ružomberku, ale aj nemocnice, ktoré spravuje Žilinský samosprávny kraj, teda v Čadci, Dolnom Kubíne, Trstenej či Liptovskom Mikuláši.

Podľa prezidentky Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Ivety Lazorovej nie je podstatné, koľko sestier podalo výpovede, ale na ktorých oddeleniach. „Bez anestéziologicko-resuscitačnej jednotky a bez týchto sestier žiadna nemocnica fungovať nemôže. V niektorých nemocniciach bude problém aj 20 alebo 50 sestier. Nie sú podstatné počty sestier, ale či sú to sestry, ktoré pracujú na kľúčových oddeleniach,“ povedala Lazorová.

Sestry v žilinskej nemocnici podporujú aj lekári

Lekárske odborové združenie (LOZ) Žilina vníma so znepokojením prístup vedenia žilinskej fakultnej nemocnice, ako aj ministra zdravotníctva, k aktuálnej situácii  vo FNsP Žilina. Ako uviedli v spoločnom vyhlásení predseda LOZ Žilina Peter Blaško a podpredseda Branislav Serva, sestry sú pre lekárov v nemocniciach najbližšími spolupracovníkmi. „Súhra lekárov a sestier je kľúčová pri poskytovaní kvalitnej zdravotnej starostlivosti. Sestry ako vysokokvalifikovaný stav sa nedá len tak nahradiť kýmkoľvek. Naopak, ich nedostatkom na oddeleniach dochádza k vážnemu narušeniu chodu nemocníc,“ upozorňujú lekári.

Podľa odborového združenia je o to nepochopiteľnejší prístup nemocnice a ministerstva zdravotníctva, ktoré namiesto snahy o rokovanie a dohodu, nevyberaným spôsobom útočia cez média na predstaviteľky sestier. „Dôrazne varujeme všetkých vedúcich pracovníkov jednotlivých nemocníc, ako aj ministerstvo zdravotníctva pred takýmto ľahkovážnym prístupom k riešeniu situácie. Je totiž nereálne, aby sa v najbližšom období bez množstva sestier, ktoré sú vo výpovediach, zaručila dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre občanov Žiliny a širokého okolia,“ varuje LOZ.

Podobne ako LOZ z Prešova, aj zástupcovia žilinských lekárov apelujú na ministra zdravotníctva, na vládu SR na čele  s premiérom Robertom Ficom, aby v čo najkratšom čase začali znovu rokovania s Odborovým združením sestier a pôrodných asistentiek a prehodnotili už schválenú novelu, ktorá upravuje platy zdravotníckych pracovníkov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie FNsP ZA Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina