V Košiciach sa budú vzdelávať anestéziológovia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ceea_2014.jpg
Seminár CEEA v roku 2014 LF UPJŠ

I. Klinika anestéziológie a intenzívnej medicíny Lekárskej fakulty UPJŠ a UNLP organizuje v dňoch 2. až 4. decembra 2015 v Košiciach prvý kurz CEEA, ktorý predstavuje začiatok ďalšieho šesťročného cyklu vzdelávania slovenských anestéziológov. Informovala o tom PR manažérka LF UPJŠ Jaroslava Oravcová.

Odborného podujatia sa zúčastní 73 lekárov z celej SR a prispeje k zvýšeniu kvality a bezpečnosti anestézie, perioperačnej a intenzívnej starostlivosti a resuscitácie na Slovensku. „Jeho význam podčiarkuje účasť profesora Luciana Gattinoniho z Milána, ktorý je považovaný za svetovú jednotku v problematike syndrómu akútneho zlyhania pľúc,“ uviedla Oravcová.

Kurz CEEA (Committee for European Education in Anaesthesiology), organizuje  spoločne so Slovenským centrom Európskej anestéziologickej spoločnosti ESA, Slovenskou spoločnosťou anestéziológie a intenzívnej medicíny a Spoločnosťou pre kriticky chorých pri I. KAIM.

Hlavnou témou prvého kurzu nového cyklu CEEA, ktorý sa bude konať v priestoroch Inštitútu vzdelávania veterinárnych lekárov v Košiciach, je respiračný systém z pohľadu anestéziológa a intenzivistu, vrátane fyziológie a patofyziológie, manažmentu ochorení, ako je astma, chronická obštrukčná choroba pľúc, problematika umelej ventilácie či perioperačná starostlivosť o pacienta s ochorením pľúc.

Dôležité sú aj ďalšie dve témy – bezpečnosť v anestéziológii a profesionálne riziko. Na podujatí budú preto predstavené aj nové odporúčania Európskej resuscitačnej rady pre kardiopulmonálnu resuscitáciu.

Slovenské centrum CEEA v Košiciach je súčasťou siete centier v Európe, ale aj Amerike a Ázii, ktoré organizujú v jednotnom štýle cyklus šiestich postgraduálnych inovačných kurzov venovaných rôznym témam v anestéziológii. „Od roku 2009 podujatie realizujeme tu v Košiciach a lektormi kurzov sú okrem odborníkov z I. kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny aj ďalší špičkoví odborníci zo Slovenska alebo iných európskych krajín,“ hovorí prednosta I. kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny Jozef Firment, podľa ktorého predstavujú kurzy CEEA jeden z najdôležitejších zdrojov pre získavanie informácií pre anestéziológov v príprave na získanie odbornej špecializácie v odbore anestéziológia a intenzívna medicína.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie LF UPJŠ Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach