UNLP Košice urobila prvú endoskopickú operáciu šípového švu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto operacia.jpg
MUDr. Aurélia Kollová z Neurochirurgickej kliniky UNLP Košice

Operácia 4-mesačného dieťaťa trvala jeden a pol hodiny. U dospelých sa tieto výkony nerealizujú, je to operácia detského veku, kedy mozog potrebuje rásť a predčasne zrastená lebka by mu v tom bránila.

Lekári Neurochirurgickej kliniky Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice a Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach uskutočnili 26. októbra prvú endoskopickú operáciu na Slovensku pre kraniosynostózu šípového švu len u 4-mesačného dieťaťa. Informovala o tom hovorkyňa UNLP Jaroslava Šustová.

Ako vysvetlila, kraniosynostóza šípového švu, je vrodená porucha rastu lebky, pri ktorej sa predčasne uzatvára šípový šev, medzi jednotlivými lebečnými kosťami. Lebka tak prestáva rásť v kolmom smere na predčasne uzavretý šev.

„Okrem kozmetickej stránky je ešte dôležitejšia tá funkčná – v prípade, že veľkosť mozgovej časti lebky nebude dostatočná, mozog nebude mať dostatok priestoru pre svoj rast, čo môže viesť k neurologickým poruchám,“ priblížila Šustová.

Endoskopicky je tento výkon možné urobiť ideálne okolo štvrtého mesiaca života, maximálne do 6 mesiacov, pretože potom sú kosti lebky hrubšie a operácia sa robí klasickým otvoreným spôsobom, trvá dlhšie, sú pri nej väčšie straty krvi a ostávajú rozsiahlejšie jazvy.

Operácia v spomínanom prípade trvala jeden aj pol hodiny. „Z dvoch operačných rán približne 2,5 centimetra dlhých bol zavedený endoskop a pod jeho kontrolou bola oddelená lebečná kosť v definovanom rozsahu ako od kože nad ňou, tak aj od tvrdej pleny, čo je obal mozgu pod ňou a následne odstránený kus lebečnej kosti, obsahujúci predčasne zrastený šípový šev na temene hlavičky,“ stručne opísala priebeh operácie lekárka Aurélia Kollová z Neurochirurgickej kliniky.

Ako dodala, v pooperačnom období ma dieťa na hlave helmu, vyrobenú na mieru, ktorá má chrániť a zároveň formovať tvar lebky počas dorastania kosti. U dospelých sa tieto výkony nerealizujú, je to operácia detského veku, kedy mozog potrebuje rásť a predčasne zrastená lebka by mu v tom bránila.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie UNLP KE Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice