Pôrodné asistentky by mohli pomáhať viac

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Porod.jpg
Foto: FreeImages.com

Pôrodné asistentky sú nápomocné nielen počas tehotenstva, pri samotnom pôrode v zdravotníckom zariadení, ale vedia zabezpečiť starostlivosť o novorodenca aj po prepustení z pôrodnice. Upozorňuje na to Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) pri príležitosti Medzinárodného dňa pôrodných asistentiek, ktorý bol 5. mája.

Historicky boli pôrodné asistentky podľa komory samostatné vo svojich činnostiach a ich práca spočívala v podpore a pomoci zdravým tehotným a rodiacim ženám, ako aj v starostlivosti o novorodenca a v podpore dojčenia a to najmä v domácom prostredí ženy. Komplikované prípady riešili lekári v nemocniciach.

V 50-tych rokoch minulého storočia prevzali celú túto starostlivosť lekári a postavenie pôrodných asistentiek sa radikálne zmenilo. Zo samostatnej pôrodnej asistentky, ženskej sestry, babice, sa stala pozícia iba vykonávateľky lekárových pokynov.

„Pôrodná asistentka u nás úplne stratila postavenie samostatného poskytovateľa starostlivosti o ženu a dieťa. Starostlivosť o ženu a monitorovanie fyziologického tehotenstva a pôrodu prešlo do kompetencií gynekológov a starostlivosť o novorodenca do rúk detskej sestry a pediatra. Z domáceho prostredia sa táto starostlivosť presunula do zdravotníckych zariadení a tým sa pôrodné asistentky z „terénu“ stratili,“ skonštatovala prezidentka SKSaPA Iveta Lazorová,.

Pôrodné asistentky sú iba v nemocniciach a ambulanciách

Pôrodné asistentky v súčasnosti vykonávajú svoje povolanie iba v nemocniciach a v ambulanciách gynekológov, kde je ich autonómia v rozhodovaní a uplatňovanie kompetencií na základe ich odborných vedomostí značne obmedzená.

Tento stav sa začal postupne meniť koncom minulého a začiatkom tohto storočia, keď sa začala meniť filozofia poskytovania starostlivosti o tehotnú ženu v priebehu tehotenstva a o rodičky počas pôrodu. Pôrodné asistentky sa preto usilujú o zmenu tohto stavu ponukou nových foriem starostlivosti o ženu a matku, ktoré smerujú ku komplexnej starostlivosti a starostlivosti v rodine a komunite.

Komora opakovane upozorňuje ministerstvo zdravotníctva ako regulačný orgán, že na Slovensku sa problémy spojené s poskytovaním starostlivosti v pôrodnej asistencii vôbec neriešia. Ako povedala Lazorová, návrhy na východiská sa odsúvajú, spochybňujú a vôbec neakceptujú, pričom ide o evidentné porušovanie právnych predpisov, direktív EÚ, ktoré upravujú prax regulovaných povolaní a o upieranie práv pri výkone povolania.

Chýbajú im kompetencie

Legislatívne normy v súčasnosti umožňujú asistentke odvádzať fyziologický pôrod v zdravotníckom zariadení ústavnej starostlivosti. Žena má slobodný výber zariadenia, v ktorom porodí svoje dieťa, ako aj výber lekára alebo pôrodnej asistetnky, ktorí ju budú pri pôrode sprevádzať.

Absentuje však autonómia v povolaní pri samostatnom poskytovaní starostlivosti o tehotnú ženu s fyziologickou graviditou a návštevná služba v šestonedelí.

„Pôrodná asistentka na Slovensku je veľmi výkonovo obmedzovaná, nemá porovnateľné kompetencie s pôrodnými asistentkami EÚ, nemá rozhodovacie kompetencie. Je potrebné vykonávanie samostatnej praxe na základe licencie a následne začlenenie do minimálnej siete poskytovateľov. Starostlivosť v prirodzenom sociálnom prostredí žien, tak ako je stanovená v prioritných úlohách EÚ, WHO, FIGO a v programovom vyhlásení Vlády SR a bežná vo vyspelých štátoch európskeho regiónu, u nás úplne absentuje,“ dodala Lazorová.

Pôrodná asistentka v pôrodnici vykonáva odborné pracovné činnosti spojené s príjmom ženy do pôrodnice, asistenciu pri pôrode, starostlivosť o šestonedieľku, podporu dojčenia, avšak väčšinu týchto činností realizuje na základe ordinácií lekára, nie samostatne.

Netreba sa báť

Nakoľko kvalita prípravy na povolanie PA je na Slovensku na vysokej úrovni a podmienky získania licencie na výkon samostatnej praxe v povolaní sú pomerne tvrdé, verejnosť sa podľa komory nemusí obávať nekvalifikovaných a neskúsených pôrodných asistentiek.

Najmä zásluhou pôrodných asistentiek a na nátlak samotných žien sa ujal termín „humanizácia pôrodu“, ktorý predstavoval akési „otvorenie sa“ zdravotníckych zariadení aj pre príbuzných rodičky, upozorňuje SKSaPA.

Zavádzaním rooming-in starostlivosti sa začali presadzovať snahy o akceptovanie potrieb dieťaťa, aktivity zdravotníckych zariadení sa zamerali na získanie certifikátov Nemocnice priateľské deťom (Baby friendly hospital) a Nemocnice priateľské matkám (Mother friendly hospital).

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek