Parlament rokuje o zdravotníctve

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
|
Predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini SITA / Marko Erd

Po celom dni strávenom rozpravou k školstvu sa poslanci parlamentu na mimoriadnej schôdzi dostali o deviatej večer aj k zdravotníctvu. Poslanecký návrh predkladá Ivan Uhliarik (KDH).

Poslanci budú rokovať nepretržite až do hlasovania, čo môže trvať do noci. Do rozpravy sa písomne prihlásilo 13 poslancov. Ako prvý iniciatívne vystúpi minister zdravotníctva Viliam Čislák.

Opozícia navrhla prijať uznesenie k prijatiu opatrení na ochranu práv pacientov a na stabilizáciu postavenia zdravotných sestier a zdravotného systému ako celku so zameraním na zníženie zadlženia.

Zároveň opoziční zákonodarcovia chcú od ministra zdravotníctva Viliama Čisláka, aby v rámci rozpravy o tomto bode programu predložil komplexnú informáciu o stave dlhu v zdravotníctve a o opatreniach zameraných na jeho elimináciu. Rovnako chcú informáciu o riešení prípadov, ako sú Klinika Kostka, teta Anka, pochybný nájom nového sídla Všeobecnej zdravotnej poisťovne, kauza piešťanské CT a o strategických zámeroch vlády v oblasti profesijného a sociálneho stabilizovania zdravotných sestier.

Zasadnutie iniciovalo 35 opozičných poslancov za KDH, Most-Híd, SaS a OĽaNO-NOVA. Opoziční zákonodarcovia navrhujú, aby na schôdzi národná rada prijala dve uznesenia. Prvé sa týka riešenia krízovej situácie v školstve a prijatia opatrení na dlhodobé a udržateľné zlepšenie školstva.

Čislák: Pre pacientov sme spravili veľa

Minister zdravotníctva SR Viliam Čislák si nemyslí, že vláda urobila v rezorte málo pre ľudí. „Urobili sme mnohé opatrenia, ktoré smerujú k pacientovi,“ povedal poslancom počas mimoriadnej schôdze Národnej rady SR. Ako vysvetlil poslancom, ide o viaceré opatrenia, ktoré majú stransparentniť systém.

Taktiež poukázal na to, že vláda znížila doplatky za lieky, či znížila tempo zadlžovania nemocníc. Nefunkčnosť systému platieb za diagnózu (DRG) vysvetlil Čislák auditom v roku 2012, po nástupe Smeru-SD. Kontrola totiž ukázala viaceré nedostatky a pochybenia. Minister informoval, že od začiatku tohto roka je DRG systém v ostrej prevádzke.

Poskytovateľ ústavnej zdravotnej starostlivosti uvidí úhradu za hospitalizačný paušál v systéme DRG, avšak platba za ukončenú hospitalizáciu bude, podobne ako doteraz, zmluvne dohodnutá na daný rok s príslušnou zdravotnou poisťovňou.

K elektronizácii zdravotníctva (eHealth) Čislák poznamenal, že bolo veľmi veľa vecí, ktoré bolo treba nastaviť, pričom chýbala dokumentácia, legislatíva či infraštruktúra. „Do konca februára, verím, že sa mi podarí predstaviť projekt, ktorý sme spustili,“ dodal k eHealthu.

Informácie o ohrození zdravotnej starostlivosti v niektorých nemocniciach vníma šéf rezortu ako poplašné správy. „Poskytovanie zdravotnej starostlivosti v tejto chvíli je pre každého pacienta a zdravotníka bezpečné,“ ubezpečil Čislák. K mzdám minister opätovne uviedol, že od začiatku tohto roka išlo na mzdy zdravotníckych pracovníkov 55 miliónov eur.

Viliam Čislák
SITA / Robert Tappert

Opozíciu nepresvedčil

Vystúpenie ministra nepresvedčilo opozičných poslancov. Tí žiadali komplexnú informáciu o stave dlhu v zdravotníctve a o opatreniach zameraných na jeho elimináciu. Rovnako chcú informáciu o riešení prípadov, ako sú Klinika Kostka, teta Anka, pochybný nájom nového sídla Všeobecnej zdravotnej poisťovne, kauza piešťanské CT a o strategických zámeroch vlády v oblasti profesijného a sociálneho stabilizovania zdravotných sestier.

„Vy maľujete svet podľa Smeru. Vy hovoríte o tom, že vediete permanentný dialóg so sestrami. So sestrami vo výpovediach nerokujete od septembra o oprávnených požiadavkách. Hovoríte, že situácia v zdravotníctve sa zlepšuje, kde, v ktorých nemocniciach, o čom rozprávate? Chodíte vôbec do nemocníc, rozprávate sa s pacientmi? Hovoríte o transparentnosti, už ste prešetrili ‚tetu Anku‘? Už ste odvolali šéfa Všeobecnej zdravotnej pre kauzu ‚masér‘?“ odkázal poslanec Viliam Novotný.

Poslanec Pavol Zajac z KDH sa ministra opýtal, či sa nehanbí. “Občania na Slovensku chceli počuť z vášho vystúpenia, ako je zabezpečená zdravotná starostlivosť v slovenských nemocniciach, keď vo výpovedi je 500 vysokošpecializovaných sestier. Občania na Slovensku toto chceli počuť,“ reagoval Zajac.

Predseda Mostu-Híd Béla Bugár sa zameral vo faktickej na tvrdenie ministra o znižovaní dlhu nemocníc. „Ak hovoríte o tom, že znižujete zadlženosť nemocníc, tak len za vašej vlády vzrástol dlh nemocníc o 250 miliónov eur,“ vysvetlil.

„Čo sme sa dozvedeli z vystúpenia ministra? Dozvedeli sme sa, že všetko je v poriadku, že všetky kauzy sú len pseudokauzami a čakajú nás svetlé zajtrajšky,“ zhodnotil Ivan Uhliarik z KDH. Zároveň pripomenul, že schôdza je okrem iného aj o tom, aby sa spoločnosť dozvedela aká je situácia v nemocniciach, z ktorých odišlo najviac sestier. „Poplašná správa je to, čo hovoríte, že zdravotná starostlivosť je v nemocniciach zabezpečená,“ dodal Uhliarik vo faktickej poznámke.

Nedostatok prostriedkov na zvýšenie platov zdravotníckych pracovníkov, ktorým argumentuje Čislák, odôvodnil Jozef Mihál (SaS) legislatívnou zmenou zdravotných odvodov, ktorá platí od 2. januára tohto roka. Ako vysvetlil, novela zrušila zdravotné odvody z dividend akcionárov. „Navŕtali ste do zákona dve diery. Toto bola prvá. Druhá, že zdravotné odvody sa neplatia z likvidačného zostatku. Vy ste vedome urobili dve diery do zákona, o to je menej zdrojov. Aj preto, vážené sestry, nemôžete mať vyššie platy,“ odkázal Mihál.

Smer-SD podáva vlastný návrh uznesenia

Predseda výboru pre zdravotníctvo Richard Raši podal návrh uznesenia, v ktorom parlament konštatuje, že v súčasnej situácii je dôležité, aby sa dôvera pacientov k zdravotníckym pracovníkom posilňovala a ozdravenie slovenského zdravotníctva pokračovalo. „Je to špecifický rezort a treba rátať s tým, že niektoré benefity sa zúročia až po dlhšom čase,“ citoval návrh Raši.

Podľa Rašiho návrhu ďalej parlament žiada vládu, aby v záujme pacientov a aj zdravotníckych pracovníkov pokračovala v prísne nastavených podmienkach:

  1. DRG systému a dodržiavania schváleného harmonogramu. DRG systém musí byť prioritou aj budúcej vlády, je významným ekonomickým stabilizačným prvkom,
  2. eHealthu a dbala na to, aby sa nestalo to, čo v minulosti, kedy bolo spúšťanie eHealthu takmer na dva roky (2010-2012) zastavené,
  3. nových pravidiel pri nakupovaní zdravotníckej techniky. Tieto opatrenia zvyšujú transparentnosť a efektivitu nákupov prístrojov,
  4. vykonávania auditov nemocníc,
  5. každoročného prideľovania potrebných kapitálových výdavkov nemocniciam na ich rekonštrukciu a zvýšenie benefitov pre pacientov,
  6. zachovania sociálne únosnej liekovej politiky,
  7. komunikácie s pacientskymi, profesijnými a odborovými organizáciami v dôležitých otázkach,
  8. rozvíjania a podľa potrieb zdravotníckych pracovníkov zlepšovania zákona o spoločnom odmeňovaní zdravotníckych pracovníkov.

Opozícia to vidí inak

Uznesenie, ktoré navrhuje opozícia, je diametrálne odlišné. Konštatuje v ňom, že treba rokovať so sestrami, ale aj že dlh v zdravotníctve neustále narastá, v dôsledku čoho je ohrozený riadny chod zdravotníckych zariadení, čím opäť dochádza k ohrozeniu práv pacientov. Poslanci vyzývajú vládu, aby prijala krátkodobé, ale aj dlhodobé opatrenia.

Množiace sa zverejnené prípady a podozrenia z nehospodárneho vynakladania verejných zdrojov v zdravotníctve považujú predkladatelia návrhu iba za špičku ľadovca, ktorá však veľavravne naznačuje, akým spôsobom unikajú zo systému nenahraditeľné finančné zdroje, ktoré mali byť použité na zdravotnú starostlivosť o pacientov. „Posledný z týchto prípadov – kauza Klinika Kostka – je možné označiť za parazitovanie na verejných zdrojoch, ktoré majú slúžiť chorým, nie rozmarom niekoľkých vyvolených,“ uvádzajú poslanci.

Navrhovatelia preto žiadajú, aby sa k všetkým vyššie uvedeným problémom vyjadril nielen minister zdravotníctva, ale aj ďalší zodpovední členovia vlády Slovenskej republiky. Podľa nich je očividné, že práva pacientov, a tým aj ich zdravie a životy sú v chronickom ohrození.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky