Kolektívna ochrana pri niektorých ochoreniach zlyháva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Injekcie
Foto: FreeImages.com

Týka sa to aj Slovenska, kde problém začínajú robiť osýpky či niektoré dôležité kmene pneumokoka.

Plošné očkovanie detí je dôležité nielen pre ich vlastnú ochranu, vedie aj k nepriamej ochrane neočkovanej populácie. Ako uviedli vystupujúci v rámci 7. konferencie európskeho regiónu Medzinárodnej únie boja proti tuberkulóze a pľúcnym ochoreniam, keď je zaočkované dostatočné množstvo detí, vzniká takzvaná kolektívna ochrana.

Ohrozovať ju môže podľa odborníkov klesajúca zaočkovanosť proti niektorým ochoreniam alebo premeškané preočkovania v staršom veku.

Negatívny vplyv na kolektívnu ochranu má aj používanie vakcín, ktoré neodrážajú aktuálnu epidemiologickú situáciu a neobsahujú dôležité zložky potrebné na ochranu proti dominantným kmeňom, či vakcín, ktoré nevyvolávajú dostatočnú protilátkovú odpoveď.

Príkladom ochorení, kde kolektívna ochrana na Slovensku začína zlyhávať sú osýpky či niektoré dôležité kmene pneumokoka. Odborníci upozorňujú na niekoľko faktorov, ktoré môžu kolektívnu ochranu oslabiť.

Zaočkovanosť klesá aj na Slovensku

Napriek tomu, že zaočkovanosť je na Slovensku stále vysoká (v roku 2015 na úrovni 93,9 % až 98,1 %), podľa Úradu verejného zdravotníctva v porovnaní s predchádzajúcim obdobím klesla pri všetkých druhoch pravidelného povinného očkovania.

Celoslovenská zaočkovanosť proti osýpkam, ružienke a mumpsu dosiahla v minulom roku 93,9 %. Tento priemer nedosiahli tri kraje: niektoré okresy v Bratislavskom kraji (88,52 %), Trenčiansky (93 %) a Košický (93,7 %).

Podľa zverejnených údajov za minulý rok, za najväčším počtom prípadov invazívnych pneumokokových ochorení vlani stál kmeň pneumokoka s označením 19A. Za roky 2011 až 2015 tvorili kmene 3 a 19A spolu takmer tretinu prípadov u detí do 5 rokov a viac ako 40 % u ľudí nad 65 rokov.

„Štát by sa mal zaujímať o očkovanie detí, ale aj o vplyv, ktorý má očkovanie na celú populáciu. Drvivá väčšina pneumokokových ochorení nevzniká u malých detí, ale v ostatných vekových skupinách. Vhodným očkovaním detí teda chránime všetkých, vrátane tých, ktorí nie sú alebo nemôžu byť zaočkovaní,“ poznamenal Karol Králinský z Detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici.

Krajiny, kde sa očkuje imunogenickejšími vakcínami dosahujú vyšší stupeň kolektívnej ochrany. „Pokles pneumokokových ochorení v celej, aj neočkovanej populácii vidíme v krajinách, ktoré plošne očkujú s vakcínou, ktorá má vyššiu imunogenicitu. Ide napríklad o Izrael, USA, Veľkú Britániu, Francúzsko a Dánsko,“ povedal pediater a infektológ zo Soroka University Medical Center v Izraeli Ron Dagan.

Proti pneumokokom sa na Slovensku plošne očkuje od roku 2008. Približne 62 % detí je u nás zaočkovaných vakcínou bez doplatku a okolo 38 % s vakcínou s doplatkom.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia