AOPP: Nemocnice taja nozokomiálne infekcie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Bakterie.jpg
Foto: Stockvault.net

Zdravotníctvo je podľa Asociácie na ochranu práv pacientov v kritickom stave. Svoj podiel však na množstve zbytočných úmrtí majú aj pacienti. 

Slovenské nemocnice sa snažia utajovať tzv. nozokomiálne, čiže nemocničné infekcie. Uviedla to prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) Katarína Kafková.

Podľa nej nemocnice nehlásia nozokomiálne infekcie Úradu verejného zdravotníctva SR, ani regionálnym úradom. Preto tieto úrady ani nedisponujú relevantnými údajmi o ich výskyte a podieloch na úmrtiach.

„Na Slovensku funguje spôsob potemkinovej dediny. Nemocnice musia mať lepšie výsledky, a preto nehlásia reálne údaje. Následne však máme vysoké štatistiky úmrtí na nezvládnuteľné infekcie,“ uviedla Kafková.

Zdravotníctvo je v kritickom stave

Ako uvádza AOPP, podľa posledných štatistík o zbytočných úmrtiach sa Slovensko ocitlo na posledných miestach krajín Európskej únie. „Takmer polovici úmrtí sa dalo v našej krajine predísť. To znamená, že viac ako 5 000 ľudí mohlo ešte stále žiť, a teda zomrelo zbytočne. Ide o alarmujúce čísla, ktoré jasne ukazujú na kritický stav nášho zdravotníctva,“ upozornila Kafková.

Prepad zdravotnej starostlivosti na Slovensku pritom podľa nej potvrdil v januári aj rebríček OECD, ktorý zaradil Slovensko na 24. miesto z 35 krajín. AOPP je presvedčená, že kompetentné orgány budú konať a zavedú mechanizmy, ktoré dokážu predchádzať bezdôvodným úmrtiam pacientov na Slovensku.

Podľa pacientskej organizácie je potrebné realizovať okamžité kroky, ktoré povedú k zlepšeniu zdravotnej starostlivosti v slovenskom zdravotníctve.

Pacienti ignorujú pokyny lekárov

Podľa Kafkovej však svoj podiel na zlých číslach majú aj pacienti. Mnohé úmrtia sú totiž následkami komplikácií civilizačných chorôb, ako sú kardiovaskulárne ochorenia, metabolické, onkologické, či pľúcne choroby. Mnohokrát pacienti pri týchto chorobách nedodržiavajú zdravý životný štýl. Napriek zákazu stále konzumujú alkohol, fajčia a necvičia.

“Je dôležité pacientov vzdelávať nielen o chorobách, ale aj o liečebnom režime, zdravom životnom štýle a hlavne motivovať ich, aby sa na svojej liečbe aktívne podieľali,“ skonštatovala Kafková.

Podľa nej je pritom dôležité začať intenzívnejšie edukovať nielen dospelých, ale aj mladých. Vďaka tomu sa môže znížiť počet predčasných úmrtí, či predĺžiť roky prežité v zdraví, ale v dlhodobom horizonte môžu klesnúť aj náklady na zdravotnú starostlivosť.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie AOPP Asociácia na ochranu práv pacientov